High tech+nákupní rádce
apple počítače, notebooky, mobily, tablety, sluchátka, hodinky, software a další
microsoft počítače, notebooky, herní konzole, software a další
dell notebooky a počítače
msi notebooky, počítače, monitory, garfické karty a další
výkoné notebooky www.eurocom.com
výkoné notebooky eurocom www.goldmax.cz
herní konzole playstation
herní konzole xbox
drony dji
drony parrot
drony autel
kamery red jsou v rozlišení až 8k tedy podle výrobce 8192 x 4320
foťáky až 100 Mpx i víc phaseone
hodinky frederiqueconstant
jak nastavit rozlišení videa na youtube
malý robůtci

Estonci umí posílat data světlem. Li-fi je stokrát rychlejší než wi-fi
LiFi
kvalitní židle k pc
Dlouhé sezení u počítače už nemusí být utrpením.
- Pohodlný vysoký sedák Vám umožní delší sezení bez omezení
- Unikátní zádová opěra Vám rovná záda po celou dobu sezení
- Robustní konstrukce a kvalitní potah pro dlouhou životnost židle
Židle Therapia respektují postavu každého z nás a proto je třeba ji vybírat individuálně.
Modelové řady:
- iENERGY - pro menší až střední postavy většinou ženského typu
- iBODY - pro střední až robustnější postavy
- XMEN - pro opravdové chlapy
- iMEDI - pro zákazníky se zdravotními potížemi, díky malému opěráku vhodné pro menší prostory
- UNISIT - základní univerzální provedení pro kanceláře?
pracovní stanice
nákupní rádce počítače, notebooky s operačním systémem windows, mac + monitory
Pc a notebooky
RAM paměť operační pamět
-kancelářské použití 16 GB RAM a víc
-multimédia, minimum pro hry 20 GB RAM a víc
-herní 32 GB RAM a víc, čím víc tím líp
Grafická karta
-kancelářské použití integrovaná grafická karta v procesoru např. intel hd graphics
-multimédia a minimum pro hry grafická karta s pamětí 8 GB např. SPARKLE Intel Arc A750 ORC OC Edition 8G
-herní grafická karta s pamětí 12 GB a víc např. Inno3D GeForce RTX 3060 Twin X2
Procesor viz níž
Typ úložiště
Pro trvalé uchování dat v počítačích a noteboocích a jsou používány HDD nebo SSD disky. V čem se liší a jaké jsou jejich výhody?
HDD ideální na zálohování a velké soubory fotky, videa atd.
Hlavním důvodem rozšířenosti pevných disků je nízká cena v poměru s velkým množstvím prostoru pro uložení dat. Čtení a zápis dat jsou relativně rychlé a počet přepsání dat prakticky neomezený.
Každý disk obsahuje kovové nebo skleněné desky (plotny), na kterých je nanesena tenká vrstva magneticky měkkého materiálu. Plotny se otáčejí nejčastěji rychlostí 7200 otáček za minutu (u serverových a vysoce výkonných až 10 nebo 15 tisíc ot./min, u energeticky nenáročných a některých notebookových disků o velikosti 2,5" 5400 ot./min). Jsou neohebné - proto "pevný" disk. Běžné 3,5" disky pro stolní počítače mají 4 plotny a 8 čtecích hlav (na každé straně plotny jedna hlava).
SSD na operační systém minimálně 250 GB pro kancelářské, multimediální, herní použití. Pro hraní her a náročné operace doporučuji SSD.
Disky typu SSD (Solid State Drive) jsou ryze elektronické - ukládají data do flash pamětí typu NAND - a nepracují s žádnými pohyblivými částmi. Mají tak kratší reakční dobu a jsou méně náchylné k mechanickému poškození. Využívány jsou zejména v noteboocích.
bluray mechaniky
Tak jako CD, má i blu-ray disk průměr 12 cm (v menší variantě 8 cm) a tloušťku 1,2 mm. Disky umožňují záznam dat s celkovou kapacitou až 25 GB u jednovrstvého disku, 50 GB u dvouvrstvého disku až po 100 GB u oboustranné dvouvrstvé varianty. Díky umístění záznamu 0,1 mm pod povrch je možné vyrobit hybridní disk s DVD i Blu-ray záznamem na jedné straně disku. Čtecí zařízení pro disky blu-ray jsou vyvíjena s ohledem na kompatibilitu s CD a DVD, tj. mají umožňovat čtení všech tří typů disků.
Jeho konkurenčním formátem byl jiný nově vyvíjený typ optického média - HD DVD. V rámci snahy o co největší kompatibilitu byly vyvinuty také hybridní mechaniky schopné číst jak HD DVD, tak Blu-ray. V únoru 2008 (19. února 2008) však firma Toshiba oznámila zastavení vývoje formátu HD DVD, čímž se Blu-ray stal de facto nástupnickým standardem nahrazujícím DVD.
Maximální (standardní) rozlišení videa na Blu-ray je 1920 × 1080 bodů. Ale jsou i na 4k rozliseni 3840 × 2160, ale jsou zvýšené z 2k rozlišení. Experimentální Blu-ray disk o kapacitě 200 GB. Přepisovatelný disk je označený BD-RE. Takže dvd je od roku 2003 a začátku prodejů bluray prehrávačů po smrti.
monitory
Úhlopříčka displeje
Označuje vzdálenost mezi levým spodním a pravým horním rohem displeje. Udává se v palcích,
přičemž 1" = 2,54 cm.
rozliseni displeje
Udává počet bodů (pixelů), který může být zobrazen na displeji. Mezi nejčastější hodnoty patří Full HD rozlišení (1920 × 1080). Vyšší rozlišení přináší jemnější obraz s více detaily.
V dnešní době se standardně využívají dvě zobrazovací technologie. První z nich představují LCD (Liquid Crystal Display) displeje, tedy displeje z tekutých krystalů. Druhou v pořadí jsou zobrazovače z rodiny OLED (Organic light-emitting diode), tedy displeje využívající organických elektroluminiscenčních diod. Každá technologie se na základě vnitřní konstrukce dále rozpadá do dalších kategorií.
technologie obrazu
LCD displeje
Vnitřní výstavba sestává z několika vrstev, přičemž samotné pixely nesvítí - jsou schopny pouze propouštět světlo. Z toho důvodu musí být podsvícené LED diodami. Oproti OLED displejům (nepotřebují podsvítit) tak mají vyšší spotřebu energie. Na druhou stranu je výroba LCD zobrazovačů výrazně levnější. Některé varianty se svými vlastnostmi dokonce velmi blízce přibližují prémiovým OLED.
TN (Twisted-Nematic)
Jedna ze starších verzí LCD, která stále nachází uplatnění. TN displeje jsou levné na výrobu a poskytnou vysoký jas a rychlou odezvu. Nevýhodou jsou horší pozorovací úhly, kdy se vytrácí kontrast a dochází ke zkreslení barev. Díky rychlé odezvě jsou oblíbené u hráčů her.
IPS (In-Plane Switching)
Představuje vynikající poměr kvality a ceny. Špičkovou technologii IPS nalezneme u dražších modelů zařízení. Čekejte věrné zobrazení barev a široké pozorovací úhly. Oproti TN displejům mají IPS modely nižší kontrast a pomalejší odezvu.
VA (Vertical Alignment)
U tohoto typu se můžeme setkat s technologiemi MVA nebo PVA. Stojí někde mezi TN a IPS a vyznačují se vysokým kontrastem, širokými pozorovací úhly a věrným zobrazením barev.
OLED displeje
Prémiová zobrazovací technologie, která využívá řízené elektroluminiscence v organických materiálech. Displeje OLED dělíme do dvou základních kategorií.
AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode)
Displej s aktivní matricí. Hojně využíván v televizích, mobilních telefonech, popřípadě obrazovkách. Jedná se o prozatím nejlepší zobrazovací technologii na trhu. Těšit se můžete na rychlou odezvu, široké pozorovací úhly, nízkou spotřebu energie a ostré zobrazení barev. Displeje AMOLED dokážou dokonale ztvárnit černou barvu. Tím vynikne celkový kontrast. Nevýhodou je vyšší cena a kratší životnost - oproti LED displejům až o půlku kratší.
PMOLED (Passive Matrix Organic Light Emitting Diode)
Displej s pasivní matricí. Oproti AMOLED disponuje jednodušší konstrukcí. Užívá se zejména pro displeje menších rozměrů, ideální k zobrazení statických a textových informací.
graficke vstupy
hdmi, displayport, d-sub, dvi a další. Mimořádně důležitá položka, která udává, jakým způsobem připojíte monitor k vašemu zařízení. Například u propojení s herní konzolí je nutné použít HDMI výstup. Pro některé případy zapojení lze použít i kabelové redukce.
Užitečné technologie, funkce a vlastnosti
Technologie minimalizující únavu očí - Flicker-free, Flicker-safe a další.
Díky nastavitelné výšce snadno umístíte monitor do polohy, která vám bude pohodlná.
Na monitoru s TV tunerem naladíte televizní vysílání stejně jako na televizoru.
VESA uchycení umožní pověsit monitor na držák.
Web kamera v monitoru se hodí, pokud plánujete volat přes internet.
USB Hub umožní přehrávat data z přenosných disků, ale také připojit klávesnici nebo myš.
Pivot umožní natočit obrazovku do polohy orientované na výšku. Hodí se pro některé kancelářské práce a čtení textů z počítače.
výběr procesoru počítače
Procesor je pomyslným mozkem celého počítače. Díky výběru vhodného modelu urychlíte běh náročných aplikací, vymáčknete maximum z vaší grafické karty a minimalizujete spotřebu elektrické energie. Mějte na paměti, že patice (socket) procesoru musí odpovídat patici na vaší základní desce.
Jaký procesor do sestavy?
Komponenty v sestavě by měly být vyvážené. Také záleží, jaké je primární použití počítače. U hraní her je důležitý zejména výkon grafické karty a procesor s RAM mohou být ze středu výkonnostního spektra (32 GB RAM + Intel Core Ultra 5 245K), i když vybíráte high-end kartu. Pokud ale plánujete využívat počítač pro virtuální realitu, zpracování 3D grafiky či střih a úpravy videa, je lepší připlatit si za výkonnější procesor a více RAM.

Frekvence a počet jader
Frekvenci a počet jader můžete ke srovnávání jednotlivých modelů využít pouze v rámci konkrétní architektury (Intel Kaby Lake, AMD Zen apod.). Důležitá je zejména výkonnost procesoru jako celku a ta se mezi modely AMD a Intel liší. Současně je třeba zmínit, že ne všechny programy dokáží efektivně využít velký počet jader (8/10 apod. typicky hry). Důležitější než počet jader tak může být jejich maximální frekvence jader.
- Frekvence - rychlost procesoru v GHz. Vyšší frekvence při stejném počtu jader a v rámci konkrétní architektury znamená vyšší výkon.
- Počet jader - díky většímu počtu jader může procesor zpracovávat více úloh (vláken) současně, což urychluje běh aplikací i celého systému.
- Hyper-Threading / Multi-Threading - umožňuje vybraným procesorům Intel / AMD zpracovávat dvojnásobný počet vláken, než kolik mají fyzických jader.
Přetaktování procesoru (overclock - OC)
- Automatické přetaktování (Turbo Boost /Turbo Core) - dynamické přetaktování, díky němuž procesor pokrývá i požadavky aplikací, které nedokáží pracovat s plným počtem jader.
- Uživatelské přetaktování - procesory Intel Core s koncovkou "K" a AMD Black Edition můžete taktovat pouhým nastavením násobiče a volbou vhodného napětí, nebo dokonce automaticky pomocí softwaru dodávaného k základní desce.
- Základní desky pro taktování - u Intelu můžete uživatelsky taktovat pouze na základních deskách s čipovými sadami Z390. AMD taktování čipsetem neomezuje, u procesorů řady Ryzen doporučujeme zvolit desky B450 nebo X570.
Pokud budete při taktování zvedat napětí, zvýšíte tím TDP, pro které je dimenzován chladič v balení (box).
Další parametry procesoru
- TDP - maximální spotřeba procesoru při provozu v reálných podmínkách (hraní her, zpracování 3D grafiky apod.). Podle ní výrobci dimenzují chlazení.
- Výrobní technologie (v nm) - čím je menší, tím je procesor pokročilejší a energeticky úspornější.
- Integrované GPU (iGPU) - integrované grafické jádro. U výkonnějších procesorů nabídne dostatek výkonu nejen pro multimédia, ale i nenáročné hry.
- Snížená spotřeba - speciální edice procesorů, které pracují při nižším napětí, a tedy i se sníženou spotřebou.
- Box - dodávaný chladič v balení procesoru.
Zpravidla platí, že čím vyšší řada, tím výkonnější procesor. Pro stavbu kancelářského PC vám bohatě postačí nižší řada procesorů, náročná práce a časté hraní her vyžadují vyšší řady procesorů. Jak se v jednotlivých nabídkách procesorů Intel a AMD vyznat?
Intel Pentium
Série s menším výkonem, které jsou vhodné do notebooků pro jednoduchou kancelářskou činnost a zábavu. Nižší frekvenci a menší cache paměť vyvažuje nižší pořizovací cena.
Intel Core
Série Intel Core je výkonnostně na vyšší úrovni. Dále ji dělíme do 3 řad, které napovídají jejich celkový přibližný výkon. Jednotlivé modely procesorů v rámci jedné řady se mohou značně lišit a to nejen použitou technologií a výkonem, ale např. i počtem jader.
Intel


AMD

Jak zkombinovat základní desku, grafickou kartu a procesor

Co si se zvolenou kombinací zahrajete?
- Oldschool – CS:Go (Counter-Strike: Global Offensive), LoL (League of Legends), Sims a v podstatě jakékoli starší hry.
- Basic – aktuální tituly hratelné na střední až vyšší detaily ve Full HD.
- Medium – ideální poměr cena/výkon, všechny hry šlapou většinou na vysoké detaily ve Full HD.
- Optimum – to samé co sestava Medium, plus 20 % výkonové rezervy navíc do budoucna, nebo jako základ pro hraní bezproblémové hraní ve vyšších rozlišeních.
- High-end – ohromný nárůst výkonu je však doprovázen skokovým růstem ceny, především díky grafické kartě. Ta se však postará o vysokou snímkovou frekvenci i ve 2K rozlišení. Je vhodná i pro VR.
- Ultimate – vše na max včetně 4K rozlišení. Ti úplně nejnáročnější si mohou za dalších 20 tisíc navíc pořídit nejvýkonnější GPU současnosti v podobě GeForce RTX 5090.
nejlevnější herní pc
nejlevnější herní notebook
nákupní rádce wifi síťové prvky
WiFi síťové prvky vám poslouží k vytvoření domácí sítě a jejímu připojení k internetu. Tu následně využijete k prohlížení webových stránek, hraní online her, přehrávání obsahu z webových služeb i streamování mezi zařízeními v rámci domácí sítě, stejně jako celé řadě dalších funkcí. Základem je WiFi na frekvenci 2,4 GHz, novější zařízení však nabízejí kombinaci 2,4 a 5 GHz (Dual-band). Díky ní efektivně navyšují kapacitu přenosového pásma, takže uspokojí i náročnější uživatele a domácnosti či kanceláře s mnoha připojenými zařízeními.
Typ zařízení
- Router (směrovač) - pro drátové i bezdrátové připojení k internetu a propojení domácí sítě, obsahuje také konektory RJ-45 pro kabelové připojení koncových zařízení k síti
- Přístupový bod (AP - Acces Point) - pro bezdrátové připojení k internetu a propojení domácí sítě, oproti routeru neobsahuje konektory RJ-45 pro kabelové připojení koncových zařízení k síti
- Extender (rozšiřovač) - pro rozšíření silného signálu po celém rozlehlém bytu, domě, či kancelářích, modely s funkcí multimediálního mostu dokáží obohatit jakoukoli domácí elektroniku s kabelovým síťovým rozhraním RJ-45 o bezdrátovou konektivitu WiFi
- S funkcí klient - umožňuje přímé připojení k jakékoli bezdrátové síti v dosahu, nevyžaduje kabel na vstupu ani na straně koncových zařízení
- Venkovní - k venkovnímu bezdrátovému příjmu a vysílání signálu pro přenos WiFi na delší vzdálenosti
Pásmo
- 2,4 GHz - vhodné pro nenáročné uživatele a domácnosti s menším počtem připojené elektroniky
- 5 GHz - pro datově náročné činnosti, streamování videa, hraní on-line her
- Kombinace 2,4 a 5 GHz - umožňuje efektivní rozdělení obou pásem pro zvýšení propustnosti, celkovou rychlost tedy určuje součet rychlostí v obou pásmech
- 60 Ghz nový standard
Standard
Udává maximální rychlost dosažitelnou v daném pásmu viz obrázek níže
Funkce
- Port USB - pro připojení externího úložiště, tiskárny, skenerů a mnoha dalších zařízení, přičemž tato zařízení pak lze sdílet v místní síti
- VPN - pro zabezpečený a soukromý přístup k domácí síti nebo k internetu skrze šifrování IPsec, OpenVPN atd., vytvoří virtuální soukromou a zabezpečenou síť přes internet na dlouhé vzdálenosti bez potřeby pokládání drahé soukromé kabeláže
Maximální rychlosti nemusí být podporovány u všech zařízení, jsou závislé na využívání více vysílacích a přijímacích pásem a několika antén (technologie MIMO).

jak vybrat wifi router
Co je WiFi 7?
nákupní rádce NAS - chytrá datová úložiště
Jsou samostatně funkční zařízení umožňující jednoduché zálohování, ukládání nebo sdílení dat z více počítačů.
Hlavní výhody:
- Jednoduchá automatická záloha
- Přístup z více počítačů nebo chytrých telefonů
- Společné úložiště pro filmy a hudbu
- Pokročilé funkce (Web server, iTunes server, BitTorrent a další)
nákupní rádce tiskárny
Pro správný výběr tiskárny je důležité si ujasnit, jak ji budete využívat. Obecně lze říci, že dražší tiskárna je dimenzovaná na větší zátěž, ale zároveň má nižší náklady na tisk díky vysokokapacitním tonerům/cartridgím.
Tisknu:
- Příležitostně barevně i černobíle - postačí inkoustová tiskárna.
- Větší množství, pouze černobíle - černobílá laserová tiskárna s vysokokapacitním tonerem a duplexem (oboustranný tisk)
- Fotografie z dovolené - termosublimační tiskárna nebo inkoustová tiskárna vyšší třídy
- Barevně a chci skenovat i kopírovat - vyberte z multifunkčních barevných tiskáren.
- Grafické návrhy a plánky - velkoformátové tiskárny a plotry
- Účtenky zákazníkům - termální pokladní tiskárny
- Speciální formuláře a dlouhé seznamy - jehličkové tiskárny
recenze multifunkčních tiskáren HP, EPSON
velký průvodce tiskáren
nákupní rádce webkamery
Webová kamera (běžně nazývána webkamera) patří do počítačových vstupních zařízení. Pořizuje snímky, které většinou ukládá na internet. Díky tomu je aktuální záběr dostupný uživateli na počítači s internetem kdekoliv na světě. Provozovatel s rychlým internetovým připojením může umožnit i častější snímání (a odesílání) snímků a uživatel může tyto obrázky sledovat plynule (jako video).
- Webkamery k PC
Stále častěji jsou tak webkamery (webcams) připojovány k PC pomocí USB portu. Webkamery tohoto typu patří k relativně snadno dostupným - ať už z hlediska cenové náročnosti nebo z hlediska jednoduchosti instalace a propojení s počítačem. Kvalita výsledných snímků je sice výrazně nižší než u síťových webkamer nebo např. u digitálních fotoaparátů, ale pro běžné účely (zprostředkování určitého pohledu na webu) je zcela dostatečná.
Současné verze operačních systémů zpravidla již obsahují podporu pro tento typ webkamer a instalace se tak ve většině případů obejde bez problémů. V případě problémů Vám pak většinou pomůže manuál jenž bývá součástí balení stejně tak jako CD s ovladači k příslušné webkameře a s programy pro uploadování záběrů na internet.
Plynulost videa
Nebo-li snímková frekvence je frekvence, s jakou webkamera zachycuje snímky. Snímková frekvence se obvykle udává v jednotkách fps nebo v Hz - v obou případech jednotka odpovídá jednomu snímku za sekundu. Opět platí čím vyšší počet snímků za vteřinu, tím je video plynulejší a tím pádem i kvalitnější. Pro lidské oko je ideální 30fps (30HZ).
Rozlišení
Udává počet pixelů, který může být zobrazen na obrazovce. Stejné rozlišení jako má objektiv webkamery, má posléze i obraz videa zobrazený v počítači. Platí, že čím je rozlišení (tedy počet pixelů) vyšší, tím je obraz kvalitnější (méně "kostičkovaný"). Rozlišení u webkamer ideální k pc monitoru je 1920x1080.
Webkamera a její snímač
Dnes jsou nabízeny dva druhy snímačů:
- CCD snímače jsou dražší, protože se vyrábí nestandardním procesem a je složitější zabudovat je do kamery. Pokud se v záběru objeví velmi světlý objekt (jako přímé sluneční světlo), může se CCD snímač částečně roztéct, což vytvoří pruhy pod a nad objektem. Tomuto jevu se říká skvrna (smear).
- CMOS snímače a jejich vývoj byl velmi dlouho zaměřen na jejich co nejnižší výrobní náklady, jednoduchost konstrukce a minimální rozměry a spotřebu energie. CMOS snímače se dnes až na výjimky používají v nenáročnějších aplikacích. Hlavní nevýhodou je špatná citlivost na světlo. Tato nevýhoda není problém pokud budete webkameru používat za dobrého osvětlení, ale pokud máte špatně osvětlené prostředí, může být rozdíl v kvalitě obrazu zřetelný. Výsledkem je velmi tmavý obraz plný šumu.
A co mikrofon?
Mikrofonů existuje celá řada a liší se kvalitou záznamu zvuku. Jednou z variant je, mikrofon přímo zabudovaný ve webkameře. Tyto mikrofony nebývají, ale příliš kvalitní a pokud tedy toužíte po vyšší kvalitě, je moudré pořídit si externí mikrofon. Další možností je mikrofon který je součástí sluchátek.
Další funkce
Digitální zoom nahrazuje klasický optický zoom, který známe u digitálních fotoaparátů a funguje tak, že vybere ze snímku konkrétní oblast, kterou následně zvětší na původní velikost snímku. Výsledkem je přiblížení, které ovšem snižuje kvalitu obrazu. Webkamery umožňují pořizovat i fotografie jako digitální fotoaparát a to i ve vyšším rozlišení, než je rozlišení pro záznam videa.
test full hd webkamer
4k webkamera
nákupní rádce televizní antény a satelitní paraboly



Televizní antény
Pro příjem televizního či rádiového signálu jsou určeny televizní antény. Ty najdete jak venku, tak v pokoji u přijímače. Nevíte, jakou televizní anténu pořídit? Čtěte dál a získáte odpovědi na důležité otázky.
Venkovní, nebo pokojová televizní anténa pro digitální příjem?
Televizní anténa slouží k příjmu pozemního DVB-T signálu. Doma můžete sledovat veřejně dostupné TV programy i poslouchat rádiové stanice. Běžná je televizní anténa do pokoje, ale častěji narazíte na venkovní. Známé jsou i paraboly nebo antény s LTE filtrem. Pojďme si vše blíže představit.
Pro slabý signál jsou stvořeny venkovní televizní antény
Se slabým zdrojem signálu si poradí venkovní televizní antény. Hodí se, pokud nemáte přímý kontakt s vysílačem. Venkovní televizní anténa na střechu má nejlepší příjem, pokud je natočená správným směrem. Při instalaci nezapomeňte na pevné uchycení, aby odolala silnému poryvu větru.
Nejlepší venkovní anténa má být vodotěsná, ale i odolná vůči prudkému větru. Na tyto vlastnosti berte zřetel při jejím výběru. Využití najdou i televizní antény se zesilovačem, které nabízí lepší příjem digitální televizi.
Skvělý signál zachytí stylové pokojové televizní antény
Pokojové televizní antény oceníte pouze v obytných zástavbách, u nichž jste v přímém kontaktu s vysílačem. Hlavní výhodou je, že díky zajímavému designu splynou s interiérem. Nemusí dobře fungovat v hustě obydlených oblastech nebo v místech, kde je vyvýšený terén. K dostání je i bezdrátová tv anténa.
Parametry vám prozradí, jak je na tom vaše anténa
Každá televizní anténa má své parametry, pojďme si je blíže představit.
- Ziskovost je nejdůležitější parametr. Uvádí se v dB a označuje, jakou sílu příjmu anténa má. Vyšší hodnota značí lepší výkon. Na kratší vzdálenost od vysílače postačí 10 dB. Na větší pak rozhodně zvolte hodnotu mezi 20 až 26 dB.
- Frekvenční rozsah určuje frekvence, na nichž televizní antény dokáží získávat signál. Na území České republiky se používá zpravidla frekvenční rozsah mezi 482-786 MHz.
- Počet kanálů vypovídá o tom, kolik stanic dokážete naladit na svém televizoru. V ČR se vysílá na kanálech 21 až 69, které odpovídají výše zmíněnému frekvenčnímu rozsahu.
- Polarizace znázorňuje nastavení polohy televizní antény. Horizontálně jí využijete téměř všude - kromě velkých měst. V nich se uplatňuje vertikální poloha pro příjem signálu (Praha, Brno). Špatné nastavení polarizace může znemožnit příjem.
Chystáte se na výlet? Pak se bude hodit televizní anténa do auta, popřípadě vašeho karavanu. Ta vám umožní v oblasti s dobrým příjmem naladit oblíbené televizní i rádiové stanice.
Pro příjem z daleké družice slouží paraboly
Parabolická satelitní anténa přijímá signál z družice do LNB konvertoru, který je umístěn ve středu. Odtud putuje signál do satelitního přijímače, který ho převede na digitální obraz a zvuk. Má tvar kruhu. Roli také hraje velikost. Pro kvalitní příjem je vhodná parabola o průměru 80 cm, která zaručí nerušené sledování i za špatného počasí.
Čím větší průměr má parabola, tím silnější je její ohnisko. Tato venkovní anténa snáze zachytí signál ze vzdálenějších družic, a nabídne tak více satelitních kanálů. Antény s průměrem nižším než 80 cm mohou mít v dešti výrazně horší signál.
Materiál paraboly
- Hliníkové paraboly jsou lehké a odolné vůči korozi při poškozeném nátěru. Jsou ale podstatně dražší.
- Paraboly ze železa stojí méně, ale mají vyšší hmotnost a jsou náchylnější ke korozi, pokud je poškozen nátěr.
Na co nezapomínat u televizní antény?
Když vám ruší příjem mobilní signál, sáhněte po filtrování LTE
Pozemní vysílání DVB-T může být u televizní antény rušeno vysokorychlostním přenosem dat v mobilní síti LTE. To způsobuje nepříjemnosti, a to zejména u kanálů 59 (778 Mhz) a 60 (786 Mhz). Těmto problémům pomohou předejít antény s LTE filtrem nebo LTE filtry.
Co má společného DVB-T a DVB-T2 anténa?
Televizní antény jsou často označovány jako DVB-T nebo DVB-T2. Tímto údajem se však nenechte zmást. Samotný signál zpracovává až koncové zařízení (televize, set-to-box), které si ho dekóduje. Proto nová televizní anténa s podporou DVB-T2 není nutností.
Rádio poskytne televizní anténa s příjmem FM nebo DAB
Pokud máte v plánu poslouchat i rádio, pak dejte pozor na to, aby televizní anténa měla příjem FM signálu. Kvalitnější variantou je pak digitální formát DAB. Ten vám navíc poskytne obrazová data o tom, co právě hraje. Bohužel DAB nebo DAB+ není tak rozšířené mezi radiovými stanicemi.
Společné antény (STA)
STA neboli společná televizní anténa. Společnou televizní anténu spravuje SVJ (společenství vlastníků jednotek), které obvykle na správu antény najímá firmu, která zajišťuje bezproblémový provoz společné antény.
V případě nefunkční antény kontaktujte vždy výbor SVJ, který zajistí úpravu či opravu u sjednané firmy.
Nikdy neupravujte společnou televizní anténu svépomocí!
nákupní rádce televize
Rozlišení displeje pod které určitě nechoďte full hd které je dnes běžné i u mobilů tedy 1920x1080 jakákoli velikost televize do uhlopříčky 102 cm neboli 40 palců
102 cm neboli 40 palců a vyšší 4k rozlišení 3840x2160
Kde vzít videa v 4k rozlišení a vyšším? Youtube a další videoservery, bluray filmy pro bluray přehrávače, vlastní obsah
DVB-T2 - H265/HEVC pozemní vysílání
DVB-S2 satelitní vysílání
DVB-C kabelové vysílání
IPTV internetová televize
Užitečné vlastnosti a funkce
WiFi slouží k bezdrátovému připojení televize k domácí síti a internetu.
Pomocí Bluetooth k televizi bezdrátově připojíte soundbar, reproduktor, sluchátka, klávesnici nebo myš.
Díky USB konektoru přehrajete film z externího úložiště, ale také připojíte klávesnici nebo myš.
Funkce Miracast umožní bezdrátově zobrazit fotky nebo přehrát video z telefonu a tabletu na televizi.
Funkce Widi umožní bezdrátově zobrazit fotky, přehrát video nebo zobrazit plochu notebooku na televizi.
Díky PIP/PBP/POP budete moci sledovat dvě televizní stanice najednou.
CI slot umožní vložit dekódovací kartu a propojit televizi přímo se satelitem nebo zásuvkou kabelové televize. Nemusíte tak dokupovat set-top-box.
S funkcí PVR (Personal View Recorder) nahrajete film, seriál nebo pořad na USB disk či flash disk. Na televizoru s duálním tunerem lze současně nahrávat na jedné televizní stanici a sledovat úplně jinou.
Co je to HbbTV?
Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Proto má název HbbTV - Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby interaktivní služby byly v televizorech různých značek a divák nemusel při nákupu televizoru pátrat, která služba mu bude fungovat a která ne. Univerzálnost použití má zaručit logo HbbTV.
Co potřebuji k příjmu HbbTV?
Uživatel potřebuje televizní přijímač nebo set-top-box s podporou HbbTV a zpravidla i připojení k internetu. Nabídka služeb HbbTV se aktivuje stisknutím červeného tlačítka na dálkovém ovladači.
Jaký je rozdíl mezi tzv. SmartTV a HbbTV?
SmartTV ("chytrá televize") je televizor připojitelný k internetu. To ale neznamená automatickou podporu HbbTV. Většina "Smart TV" dosud potřebovala speciální jednoúčelové aplikace, tzv. widgety, vyvinuté vždy speciálně jen pro určitou značku přijímačů.
DVB-T2 - H265/HEVC multiplex 21 Česká Televize
DVB-T2 - H265/HEVC multiplex 22 České Radiokomunikace
DVB-T2 - H265/HEVC multiplex 23 Czech Digital Group
DVB-T2 - H265/HEVC multiplex 24 Digital Broadcasting
Digitální rádio DAB+
Digital Audio Broadcasting (DAB) je digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic.
Ve formátech DAB, DAB+ a DMB je ve světě šířeno již více než 1500 rozhlasových programů a multimediálních služeb.
DAB je způsob šíření signálu podobný jako u digitální televize DVB-T. DAB+ je přibližně dvakrát efektivnější než DAB díky použití audio kodeku AAC+. Na trh byl uveden v roce 2007 a má vyšší odolnost kvality příjmu i při ne zcela ideálních podmínkách. Stejně jako DVB-T umožňuje DAB v rámci jednoho multiplexu vysílat několik desítek stanic s různým datovým tokem dle zaměření (menší u mluveného slova, větší a tím kvalitnější u vážné nebo třeba rockové hudby). Nástup DAB je příležitost i pro menšinové hudební žánry, jak se dostat k posluchačům.
Přednosti systému:
- Kvalitní zvuk, srovnatelný s poslechem CD
- Jednoduchá volba programu
- Výborný mobilní příjem
- Doprovodná multimediální data
- Rozšíření programové a žánrové nabídky
- Energetická úspora oproti FM vysílání
Základní princip:
- Kódování zvuku MPEG 2 (DAB) nebo MPEG 4 (DAB+)
- Modulace OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing)
- Využívá III. televizní pásmo (174 - 230 MHz)
nebo v pásmo L (1452 - 1492 MHz)
- V jednom multiplexu může být 6 - 20 programů (podle kódování)
Moderní digitální rádia DAB/DAB+ zaujmou jednoduchou volbou programu, výborným mobilním příjmem, doprovodnými multimediálními daty, rozšířenou programovou nabídkou a nižší spotřebou energie. Většina zařízení navíc dokáže přijímat také signál v pásmu FM, takže nepřijdete ani o své aktuálně oblíbené stanice.
Stále rozšířenější skupinu tvoří přístroje s bezdrátovým příjmem přes Bluetooth či WiFi, schopností přehrávání z domácí sítě s protokoly DLNA, UPnP a příjmem internetových rádií.
Typy rádií
Přenosná - ideální pro poslech na cestách
Klasická - vhodná k položení na noční stolek či poličku
Retro - ocení fanoušci starých časů
Komponent - samostatné zařízení bez zesilovače a reproduktorů, které využijete k sestavě Hi-Fi
Bezdrátová - pro příjem přes Bluetooth a WiFi
Tuner
DAB+ - moderní digitální vysílání s jednoduchou volbou programu, výborným mobilním příjmem, doprovodnými multimediálními daty, rozšířenou programovou nabídkou a nižší spotřebou energie
FM (VKV) - nejrozšířenější analogové vysílání, při kombinaci s RDS poskytuje i textové informace o skladbě, stanici atd.
Rozhraní
USB a slot na karty - přehrávání souborů z externích úložišť, nejčastěji MP3 a WMA
3,5mm vstup AUX - pro připojení jakéhokoli dalšího zdroje zvuku kabelem, například přenosného přehrávače
CD - mechanika pro přehrávání optických nosičů
WiFi/LAN - slouží pro přehrávání obsahu z domácí sítě skrze DLNA, UPnP a poslech internetových rádií
Bluetooth - přehrávání hudby z počítačů, mobilních telefonů a tabletů

Mapa pokrytí Český telekomunikační úřad
CES Las Vegas
cebit Hannover
ise Amsterdam
digital signage expo Las Vegas
nab show Las Vegas
ifa Berlín
MEZINÁRODNÍ VELETRH AMPER ELEKTROTECHNIKY, ELEKTRONIKY, AUTOMATIZACE, KOMUNIKACE, OSVĚTLENÍ A ZABEZPEČENÍ BRNO
Ukončení podpory ios (apple)
iOS 26 kompatibilita
- iPhone 16e
- iPhone 16
- iPhone 16 Plus
- iPhone 16 Pro
- iPhone 16 Pro Max
- iPhone 15
- iPhone 15 Plus
- iPhone 15 Pro
- iPhone 15 Pro Max
- iPhone 14
- iPhone 14 Plus
- iPhone 14 Pro
- iPhone 14 Pro Max
- iPhone 13
- iPhone 13 mini
- iPhone 13 Pro
- iPhone 13 Pro Max
- iPhone 12
- iPhone 12 mini
- iPhone 12 Pro
- iPhone 12 Pro Max
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- iPhone SE (2. generace nebo novější)
Kompatibilita iPadOS 26
- iPad Pro (2018 a novější)
- iPad Air (3. generace a novější)
- iPad mini (5. generace a novější)
- iPad (8. generace a novější)
Softwarová podpora iphonů po dobu 5ti let i víc
1.sloupec název iphonu 2.sloupec podporované ios 3.sloupec datum představení iphonu 4.sloupec ukončení prodeje 5.sloupec dostupná softwarová podpora
Ukončení podpory androidu
Samsung délka softwarové podpory
Xiaomi, Redmi a Poco délka softwarové podpory
Oneplus délka softwarové podpory
Motorola délka softwarové podpory
Mobil a zabezpečení: moderní znamená bezpečný

Podpora androidu jako takového je 7 let od jeho představení plná podpora vetšiny aplikací z obchodu play, některé ukončí podporu dříve.
Oficiální podpora výrobce.
Řada Galaxy S
- Samsung Galaxy S24 FE, S25, S25+ a S25 Ultra - 7 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Všechny chystané telefony řady Galaxy S
Řada Galaxy Xcover
- Samsung Galaxy Xcover 7 - 7 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Všechny chystané telefony řady Galaxy Xcover
Řada Galaxy Z
- Samsung Galaxy Z Fold6 - 7 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Samsung Galaxy Z Flip6 - 7 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Všechny příští telefony řady Galaxy Z
Řada Galaxy A
- Samsung Galaxy A56 5G - 6 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Samsung Galaxy A36 5G - 6 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Samsung Galaxy A26 5G - 6 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Samsung Galaxy A16 5G - 6 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Všechny příští telefony řady Galaxy A
Řada Galaxy M
- Samsung Galaxy M55 5G - 4 roky aktuální android a 5 let bezpečnostní aktualizace
- Všechny příští telefony řady Galaxy M
Řada Galaxy Tab
- Samsung Galaxy Tab S10+ - 7 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Samsung Galaxy Tab S10 Ultra - 7 let softwarové podpory aktuální android a bezpečnostní aktualizace
- Všechny chystané tablety řady Galaxy Tab S
OnePlus nově zaručuje 4 roky velkých aktualizací vlajkových modelů od řady OnePlus 8 a 5 let bezpečnostních záplat. Telefony Nord mají 4 velké aktualizace a 6 let bezpečnostních updatů, zatímco modely řady Nord N budou mít stejné zabezpečení, ale dostanou pouze jednu aktualizaci Androidu.
Samsung velmi dobrá podpora rychlé aktualizace na aktuální android.
Google od pixelu 8 bude mít 7 let aktualizací nové verze systému a bezpečnostní aktualizace.
Oppo u vlajkových mobilů 4 roky velkých aktualizací a 5 let zabezpečení. Modely střední třídy dostanou o jednu generaci méně. V případě nejlevnější zařízení je podpora jeden, resp. tři roky. Ty úplně nejlevnější modely dokonce žádné aktualizace nedostávají.
Xiaomi, redmi, poco u levnějších mobilů tak do 3000 kč pouze 1 nová verze androidu a dále už jen systémové a bezpečnostní aktualizace. 5-7 tisíc korun tak 2 aktualizace androidu a 4 roky bezpečnostních aktualizací. U vlajkových mobilů 4 roky velkých aktualizací a 5 let zabezpečení.
Sony nyní 3 roky aktuální android 5 let bezpečnostních aktualizací od modelu Xperia 1 VI.
Notphing 3 aktualizace Androidu a 4 roky bezpečnostních aktualizací u všech modelů.
Motorola 3 roky aktuální android 5 let bezpečnostních aktualizací od modelu Motorola Edge 50 Neo.
Realme 14 pro+ 5 let od ukončení prodeje.
Honor 7 let aktualizací nové verze systému a bezpečnostní aktualizace od modelu Magic 7 Pro.
Ostatní značky hmd, tcl, vivo, asus a další taky mají podporu, ale ne tak velkou.
Další značky nemají podporu vůbec koupíte si mobil a zůstane tam stejný android který jste si koupili např. doogee, evolveo, cubot.
Android 6.0 představen 2015 ukončení podpory 2025
Android 7.0 představen 2016 ukončení podpory 2025
Android 8.0 představen 2017 ukončení podpory 2025
Android 9.0 představen 2018 ukončení podpory 2025
Android 10.0 představen 2019 ukončení podpory 2026
Android 11.0 představen 2020 ukončení podpory 2027
Android 12.0 představen 2021 ukončení podpory 2028
Android 13.0 představen 2022 ukončení podpory 2029
Android 14.0 představen 2023 ukončení podpory 2030
Android 15.0 představen 2024 ukončení podpory 2031
Android 16.0 představen 2025 ukončení podpory 2032
Reálné ukončení podpory se může lišit.
Android verze 5.0 byl představen 2014 a ukončen 15.7.2024
macOS Tahoe je kompatibilní s těmihle zařízeními:
- MacBook Pro 2019 nebo novější
- MacBook Air M1 nebo novější
- iMac 2020 nebo novější
- Mac Pro 2019 nebo novější
- Mac mini M1 nebo novější
- Mac Studio ve všech verzích
starší verze macOS

Přehled informací o životním cyklu Windows
Windows 12 kdy vyjde ?
Ukončení podpory Windows 10 bude 14.10.2025 poté si budou zájemci moci zaplatit rozšířenou podporu, a to až do roku 2028


Chrome OS flex pro starší počítače
Pět let starý počítač se vyplatí vyměnit za nový


Pět let starý počítač se vyplatí vyměnit za nový
Nákup nového počítače je pro většinu z nás stále významnou položkou v rozpočtu. Kdy se ještě vyplatí ponechat si ten starý a kdy už je rozumné pořídit si nový?
Počítače se stejně jako další odvětví neustále vyvíjejí. Kdy dává smysl zamyslet se nad investicí do nákupu nového počítače? Zjednodušeně řečeno ve chvíli, kdy systém, programy a hry nabíhají pomaleji, než byste očekávali, a přicházíte o zásadní výhody moderních zařízení, jako je dlouhá výdrž na baterii, nízká hmotnost a menší náklady na provoz a údržbu.
Staré notebooky mají až třikrát horší výdrž na baterii než ty současné. Nestačí nárokům nových aplikací, a proto vše trvá dlouho. Nové počítače mají spotřebu srovnatelnou s úspornou žárovkou, přitom jsou 2,5krát rychlejší. Ročně lze jen na elektřině ušetřit stovky i tisíce korun.
Odpověděli byste na některou z níže položených otázek ano? Pak je ten správný čas zaměřit se na to, jak vám moderní technologie a vylepšení zpříjemní každodenní činnosti.
- Je počítač starší více než pět let?
- Přijde vám, že neustále na něco čekáte?
- Nestíhá váš počítač pouštět nové hry?
- Přehřívá se a hučí?
- Je váš notebook příliš těžký a málo vydrží?
- Využíváte starý operační systém? Například již nepodporovaný Windows 8.1, macOS Monterey?
Nové počítače mají předinstalovaný moderní operační systém, který je rychlejší, bezpečnější a umožní vám dělat každodenní činnosti efektivněji. Kromě klasických stolních počítačů si můžete vybrat z různých modelů navržených pro rozmanité potřeby uživatelů. Mezi populární modely počítačů patří mimo jiné takzvaná zařízení 2v1, která mají oddělitelnou klávesnici, a z dotykového tabletu je možné snadno udělat plnohodnotný notebook. Tato zařízení ocení nejen žáci a studenti ve škole, ale nabízí i široké využití všem členům rodiny pro práci i pro zábavu.
Na závěr seznam důvodů, proč nahradit sice funkční, ale zastaralý počítač novým:
- Moderní počítače jsou díky novým procesorům Intel nebo amd menší a přitom výkonné
- Mají výrazně nižší spotřebu elektrické energie, takže ušetříte
- Disponují vyšší mobilitou díky prodloužení výdrže na baterii
- Lze je ovládat dotykem a ty nejmodernější i hlasem a gesty
- Jsou mnohem bezpečnější díky novým technologiím
- Obsahují nejnovější operační systém Windows 11, macOS Sequoia.